Teknoloji

Almanya, COVID-19 takip uygulamasını bu hafta yayınlayacak

0

Dünya genelinde karantinaya yönelik işlemler ve kısıtlamalar esnetilse de COVID-19’a karşı savaşımız hala devam ediyor. Bu mücadele kapsamında COVID-19 takip uygulaması geliştiren ülkelerin arasında da yeni bir sisim var: Almanya. Dün açıklama yapan Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, uzun zamandır geliştirilen uygulamanın bu hafta içinde resmi olarak yayınlanacağını duyurdu.

Reuters’un haberini göre uygulama Bluetooth temelli olacak ve herhangi bir şekilde veri toplamayacak. Bunun yerine lokasyon bilgileri Apple ve Google’ın ortak geliştirdiği API gibi sürekli değişkenlik gösterecek. Zaten uygulamanın teknolojisi de yine iki şirketin izlerini takip ediyor. O yüzden kafanızda uygulamanın nasıl çalıştığına dair soru işaretleri varsa hemen buraya tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Amerika’da yaklaşık olarak bir aydan beri kullanılan takip API’nın virüsün yayılma oranlarını elde etmek konusunda oldukça yararlı olduğu belirtilmişti. Üstelik Almanya’nın verdiği kayıplara bakacak olursa bu yeni teknoloji ülkenin oldukça işine yarayabilir.

Spahn’ın bir diğer dikkat çeken açıklaması ise Almanya’nın uçuş kısıtlamalarını kaldırmaya başlayacağını duyurması oldu. 186.000 vakayla hala COVID-19’a karşı büyük bir mücadele içinde olan Almanya, bu hafta itibariyle ülkeler arası uçuşlara esneklik getirmeye başlayacak. Ancak bu seyahatler, bir süre boyunca sadece Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere ile kısıtlı olacak.

Bundle, 3.0 sürümüyle yeni özelliklere kavuştu

Önceki İçerik

Computex 2020, Covid-19 nedeniyle iptal edildi

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir