Girişim

Akıllı şehir girişimi Planet Smart City, Brezilya’da büyümeye devam ediyor

0

Bütçe dostu akıllı ev tasarımlarıyla global markette liderliğe oynayan girişimlerden biri olan İngiltere merkezli Planet Smart City, 4. mini şehrini Brezilya’da kurmaya hazırlanıyor. Girişimin yeni şehri, 200 hektar alanda 18.000 insanı ev sahibi yapmayı planlıyor.

İlk paragrafta da dediğim gibi inşaat sektörüne yönelik girişimlerin en büyüklerinden biri olan Planet Smart City, prensipte olabildiğince fütüristik ilerliyor. Dijital veri analizi, inovatif sosyal çözümler ve yapay zeka alanlarına odaklanan girişim, bu alanlarda ortaya koyduğu projeleri evlere dönüştürüyor. Smart City, ardından planlamasını oluşturduğu akıllı şehirleri sürdürülebilir ve sosyal olarak kapsayıcı toplulukları bir araya getirmek için kullanıyor.

Ancak girişimin tüm bu hizmetlerinin arasında dikkat kesilmemiz gereken bir nokta var; girişim oluşturduğu akıllı şehirlerin inşaatı ile bizzat ilgilenmiyor. Evet girişimin kurucusu İtalyan müşavir Giovanni Savio inşaat konusuna bir hayli önem veriyor fakat girişimin bu konudaki marifetleri teknoloji odaklı marifetleri kadar dikkat çekici değil. Yani temel olarak baktığımızda Planet Smart City’nin insanların hayatına entegre etmeye çalıştığı teknolojilerin hepsi satın alınabilir durumda. Ki 4.’sünün kurulduğunu da göz önünde bulundurursak girişimin belirli teknolojilerinin farklı şirketler tarafından satın alınması oldukça olası.

Planet Smart City, bir girişim olarak inşaat şirketlerinden ayırt edilebilir mi?

Teknolojiyle bu kadar iç içe olmasından da bekleyeceğiniz üzere girişimin tüm akıllı bina ve sitelerinde kullanım ve navigasyonu kolaylaştıran Smart City adlı bir mobil uygulaması var. Peki mobil uygulamalar, yapay zeka ve veri analizi gibi özellikler girişimi normal bir inşaat şirketinden ne kadar ayrı kılıyor? Bana kalırsa bunların hepsi önemli temeller ancak girişim tarafından şu ana kadar öne sürülen reklamların bir kısmı girişimi diğer inşaat şirketlerinden ayrı kılmayı bir hayli zorlaştırıyor. Sizin de demek istediğim noktayı anlamınız için aşağıya bir örnek bırakacağım.

Girişimin öne sürdüğü tüm inovatif fikirlerin yanında reklam kısmı bana kalırsa biraz yavan duruyor. Ancak bu, belli ki girişimin dikkatini çekmeyi başardığı yatırımcıların desteğini esirgemesi için bir neden değil. Çünkü Smart City, kurulduğu 2015 yılından beri çeşitli yatırım turlarıyla toplamda 100 milyon euro yatırım almış. Üstelik Londra merkezli girişim yakın zamanda hız kesecek gibi de durmuyor. Brezilya’da kurulacak olan 4. akıllı şehrin bildirildiği basın bülteninde Smart City 2023’e kadar olan gelecek planları hakkında birazcık ışık tutuyor. 2023’e kadar 30 farklı projede yer almayı planladığını belirten girişim, sadece 2020 yılı içinde çeşitli şirket ve kuruluşlar için 8 farklı akıllı bina tasarlayacak.

Ancak şimdilik girişimin bir numaralı önceliği 4. şehir olan Smart City Aquiraz’ın altından başarıyla kalkmak. Girişimin CEO’su Susanna Marchionni da bu konuda oldukçu pozitif. Marchionni, bülteni sonlandırırken, “Smart City Aquiraz ile birlikte Brezilya’daki varlığımızı arttırmak için oldukça heyecanlıyız.” cümlesini kurdu.

#48 Poltio CEO’su Ahmet Tosun – capslock podcast

Önceki İçerik

Çalışma alanı yönetim platformu Good Monday 3.5 milyon euro yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir