Yatırım

Affirm halka arz ediliyor

0
affirm

Tüketici odaklı finans ve bankacılık platformu Affirm, 9. yaş gününden önce halka arz edilmeye hazırlanıyor. Şirket, bu atılımla birlikte adını DoorDash ve Airbnb gibi 2020 sonlanmadan halka açılan devlerin arasına yazacak.

Kurulduğu 2012 yılından beri toplamda 1.5 milyar dolar yatırım alan Affirm, çoğu şirkete kıyasla COVID-19 dönemini zararsız atlatanlardan. Pandemi verdiği esnek ödeme imkanlı kredilerle dikkat çeken şirket, finansal pozisyonunu sağlama aldığı gibi kullanıcı güvenini de arttırmış oldu. Zaten şirketin geçtiğimiz aylardaki atılımlarının hepsi, olumlu bir şekilde çeyrek yıl finansal raporlarına yansıdı.

2019’u 264 milyon dolar net gelirle sonlandıran Affirm, 2020’de bu sayıyı neredeyse iki katına çıkararak 509 milyon dolar kazandı. Bunun yanında harcamalarını da büyük ölçüde kısarak gider toplamanı 112 milyon dolara düşürdü.

PayPal mayfası üyesi olan Max Levchin tarafından kurulan şirket, daha bundan iki ay önce Seri G turunu tamamlamış ve 500 milyon dolar yatırım almıştı. Sayılı fintech unicornlarından biri olarak dikkat çeken şirket 2019 yılında da Seri F turunu tamamlamıştı. Birbirine oldukça yakın iki yatırım turundan tahmin edeceğiniz üzere Affirm’ün nakit kasası oldukça dolu. Ve IPO sırasında doğacak olan masraflar için bu kasaya başvurulacak.

Halka arzını bugün borsaya bildiren Amerikan şirket henüz basına resmi bir açıklamada bulunmadı. Affirm’ün en geç cuma günü konu hakkında açıklama yapması bekleniyor.

Apple, App Store komisyonlarında değişikliğe gidiyor

Önceki İçerik

IBM, performans ölçüm girişimi Instana’yı satın aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir