Haftalık Gündem

6 Nisan 2020 haftası girişim ve teknoloji gündemi

0

Haftalık gündemi izleyebilir ya da dinleyebilirsiniz.

Dijital kadın asistanı Pepapp, Erdem Yurdanur’dan 225 bin dolar yatırım aldı

Kadınların regl, yumurtlama ve doğurganlık dönemlerini yakından takip etmek adına 2015 yılında Emrah Yiğit, Berke Uygun ve Tolga Araboğlu tarafından kurulan PepappErdem Yurdanur ve Kokteyl‘den 225 bin dolar yatırım aldı.
Türkiye’nin ilk dijital kadın asistanı Pepapp, aylık 750.000‘den fazla kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. App Store ve Google Play üzerinden şu ana kadar 2.1 milyon kişi tarafından indirilen uygulama, kullanıcılarının regl dönemi verilerine göre yumurtalama takvimleri oluşturuyor.
Aynı zamanda girişim, Pepbox ve Pepland üzerinden aylık 6000 kişiye ücretli hizmet veriyor. Kullanıcı ihtiyaçlarını temel edinen girişim, yeni yatırımı global pazarda büyüme sağlamak için kullanacak.

Teknik servis takip programı ServisSoft, 125 bin dolar yatırım aldı

Bulut tabanlı servis süreci hizmetleri sağlayan yerli girişim ServisSoft, 125 bin dolar yatırım aldı.
Anıl Başaran, Aybar Başaran ve Eren Asığlı tarafından 2015 yılında kurulan ServisSoft, satış sonrası destek ve servis işlemleri için firmalara dijital destek sağlayan bir girişim. İrili ufaklı pek çok firma ve işletmenin, teknik servis işlemlerini tek merkezden pratik bir şekilde yönetmesini sağlayan girişim yeni bir yatırım aldı.

CY Vision, Revo Capital’dan 13.5 milyon TL yatırım aldı

3D arttırılmış gerçeklik teknolojilerinden yararlanarak yeni nesil araç göstergeleri hazırlayan CY Vision, Revo Capital’dan 13.5 milyon TL yatırım aldı. Yerli girişim, aldığı yatırım ile birlikte Revo Capital’ın 41 milyon euro ayırdığı yeni fonunun ilk girişimi oldu.
Otomotiv endüstrisinde yeni yükselen teknolojilerden biri olan Augmented Reality Head Up Displays (AR-HUD) üzerine yoğunlaşan CY Vision, aynı zamanda TOGG’un hazırladığı Türkiye’nin Otomobili projesinde de yer alıyor. 2D düz ortamlar yerine 3D holografik ışıklar ile göstergeler oluşturan girişim, arttırılmış gerçeklik alanındaki lider girişimlerden biri olmak istiyor.

BillionToOne, günde 1 milyondan fazla Coronavirüs testi gerçekleştirecek

BillionToOne, 2016 yılında David TsaoOğuzhan Atay ve Sukrit Silas tarafından kuruldu. Şirket, Yeni bir COVID-19 test protokolü geliştirdiğini açıkladı. ABD’de günde 1 milyondan fazla test gerçekleştirme imkanı sağlayan, uygun maliyetli testin detayları için okumaya devam edin! 
Kitler, FDA üretimine onay verdikten sonra başlanacak ve testler 2 hafta içinde satışa sunulacak. BillionToOne CEO’su Dr. Oğuzhan Atay, salgının günlük yaşamımızın her yönü üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olacağından emin olduğunu belirtti.

ODTÜ TEKNOKENT şirketlerinden NANObiz, COVID-19 için hızlı test geliştirdi

ODTÜ TEKNOKENT bünyesindeki NANObiz tarafından geliştirilen COVID-19 testi sayesinde, 60 dakika içerisinde virüs tespit edilebiliyor.
Dünyayı etkisi altına alan Corona virüs (COVID-19) ile mücadeledeki en hayati önlemlerden biri de hiç şüphesiz hastalığın tespiti. Virüsü taşıyan kişilerin hızlı tespiti ile hem can kaybının hem de potansiyel bulaşma vakalarının önüne geçilebiliyor. ODTÜ TEKNOKENT şirketlerinden biri olan NANObiz de, 60 dakika içinde sonuç veren bir COVID-19 testi geliştirdi.
LAMP4U olarak adlandırılan yüksek hassasiyetli moleküler test sayesinde, alınan örnekler 60 dakika içerisinde analiz edilip Corona tanısı koyabiliyor. Test kiti onay aşamasından geçtikten sonra virüs için kritik nitelikte olan pek çok yerde kullanılmaya başlanacak. Sağlık kuruluşları, hava alanları, sınır bölgeleri, askeri birimler ve potansiyel test merkezleri; bu yerler arasında.

Disney+ 50 milyon global kullanıcıya ulaştı

5 ay önce hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yapan Disney+, Disney’ın bugün yaptığı açıklamaya göre 50 milyon kullanıcıya ulaştı. Son verilerin yayınlandığı 3 Şubat gününde platformun tam olarak 28.6 milyon kullanıcısı vardı.
İçinde bulunduğumuz dijital çağda tüketim modellerini tamamiyle değiştiren streaming servislerinden biri olan Disney+, geçen hafta Hindistan’da da resmi olarak yayına girdi. Hindistan’ın popüler streaming servislerinden biri olan Hotstar ile anlaşmalı olarak pazara giren Disney+, 1 haftada 8 milyon kullanıcıya ulaştı. Tabii tüm bu 50 milyon global kullanıcının hepsi ücretli değil. Elbette 50 milyonun hepsi Disney’e reklam geliri getiriyor ancak kullanıcıların yüzde kaçlık bir oranla abone olduğu belirtilmedi.

Quibi, mobil uygulamasıyla resmi olarak yayına başladı

Son zamanların en çok beklenen streaming uygulamalarından biri olan Quibi, beta dönemini sonlandırarak resmi olarak yayına başladı. 1.75 milyar dolar yatırım alarak hayata geçen platformun bir numaralı özelliğini mobil uygulaması oluşturuyor. Henüz içerik anlamında zayıf olsa da platformun mobil uygulamasındaki özellikler en azından bir kere görmeye değer.
Birkaç yıl öncesine kadar DreamWorks Animations’ın sahibi olan Jeffrey Katzenberg tarafından kurulan Quibi’nin yatırımcıları arasında Steven Spielberg ve Guillermo Del Toro gibi isimler mevcut.

Facebook çiftler için Tuned adlı yeni bir uygulama çıkardı

Facebook’un iOS cihazlarda deneme sürecine soktuğu yeni uygulama Tuned, çiftlere kendilerine özel bir sosyal ağ oluşturmayı vaat ediyor.
Son zamanlarda Facebook’u ‘gönül işleri’ için çeşitli girişimler yaparken görüyoruz. Şirketin geliştirme aşamasındaki çöpçatanlık uygulaması Facebook Dating, Şubat ayında veri gizliliği endişeleri yüzünden ertelenmişti. Şimdi ise şirketin potansiyel ilişkiler yerine, var olan ilişkileri hedef aldığı Tuned isimli yeni bir uygulama görücüye çıktı.

COVID-19’un 5G yüzünden çıktığını öne süren komplo teorisyenleri bir tedavi bulduklarını söylüyor

Önceki İçerik

BUBA Campus, 2.6 milyon TL değerleme ile Scrubb’a yatırım yaptı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir