Yatırım

5. yaşına giren GoJek, Facebook ve PayPal’dan yatırım aldı

0

Hali hazırda Google ve Tencent gibi yatırımcılara sahip olan Güneydoğu Asyalı bireysel ulaşım girişimi GoJek, Facebook ve PayPal’dan miktarı açıklanmayan bir seviyede yatırım aldı.

Ulaşımın yanı sıra yemek teslimatı hizmeti de veren GoJek, TechCrunch’a yaptığı konuşmada iki şirketin de devam etmekte olan Seri F yatırım turuna dahil olduğunu belirtti. Uzmanlar, turun ardından şirketin kuruluşundan beri aldığı toplam yatırımın 3 milyar dolara yükselmesini bekliyor.

GoJek’e yaptığı yatırımla Endonezya marketindeki ilk adımını atan Facebook, girişimi WhatsApp ile entegre ederek stratejik bir plan ortaya koyacak. Geçtiğimiz ay Hindistan’daki kullanıcıların WhatsApp üzerinden KOBİ’lerle iletişime geçmesini sağlayan şirket, şimdi de Endonezya’da aynı hizmeti sunabilmek için GoJek’in ödeme altyapısına başvuracak. Zaten PayPal da burada devreye giriyor. Benzer amaçlara sahip olan iki şirketin de hedefi, KOBİ’lere ulaşmak için gerekli olan 3. partileri ortadan kaldırmak.

Facebook’un çeşitli girişimlere ve şirketlere yatırım yaptığını sık sık görsek de PayPal en son geçtiğimiz sene yatırım gerçekleştirmişti. Şirket, Hindistan’da hizmet veren Tala’ya yatırım yaparak Güneydoğu Asya marketine yönelik hamlelerini hızlandırmıştı. Şirketin GoJek’le kurduğu yeni iş birliği de benzer bir amaca hizmet ediyor.

Yatırımın ardından ufak bir açıklama gerçekleştiren PayPal, “Bu yeni partnerliğimiz, dünyanın en yaygın ödeme hizmetini vererek global markette müşteriler ve satıcıları buluşturmak adına attığımız bir pozitif adım daha.” cümlesini kurdu.

Facebook, Hintli müzik şirketi Saregama ile global lisans anlaşması imzaladı

Önceki İçerik

#48 Poltio CEO’su Ahmet Tosun – capslock podcast

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir