Haftalık Gündem

3 Şubat haftası girişimcilik dünyasındaki önemli gelişmeler

0

Haftalık gündemi izleyebilir ya da dinleyebilirsiniz.

Mobil reklam platformu App Samurai, 2,5 milyon dolar yatırım aldı

Mobil reklam platformu App Samurai212Collective Spark ve Değerhan Usluel‘den 2 milyon 550 bin dolar yatırım aldı.
Bu yatırım turuna 2121,5 milyon dolar ile katıldı. Collective Spark ise bu tura 750 bin dolar ile katıldı. Değerhan Usluel‘in 300 bin dolar ile dahil olduğu söyleniyor.

Mobilexpress, Venture Capital’den yatırım aldı

Yunus Emre Güzer’in CEO’su olduğu yerli ödeme çözümleri girişimi Mobilexpress, 20 milyon dolara yakın yatırım aldığı iddia edildi.
2019 yılının Mayıs ayında PayU’dan ayrılan ve yine aynı yılın içerisinde Mobilexpress‘in CEO’luk görevini alan Emre Güzer, Twitter’dan bir fotoğraf paylaşarak, önemli bir duyuruda bulundu.

Kitapyurdu’ndan yazarların kitaplarını yayınlayabileceği platform: KDY

Ülkemizde online kitap satışının önemli isimlerinden olan Kitapyurdu, yazarların yayınevine ihtiyaç duymadan kitaplarını yayınlayabilecekleri platform Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık’ı (KDY) duyurdu.
Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık (KDY), yazarların kitaplarını basılı olarak ücretsiz şekilde yayınlıyor ve yazarlara yayınlanan kitapları için yüzde 50’lik bir telif ödemesi gerçekleştiriyor. Böylelikle satış gelirlerinin yarısı doğrudan yazarlara aktarılıyor.

Türkiye internet ekosisteminin en büyük 100 şirketi

Dünyanın en önemli dergileri arasında olan Fast Company dergisi, Rauf Ateş tarafından artık Türkiye’de de yayımlanmaya başladı. İlk sayısı geçtiğimiz günlerde okuyucularla buluştu. Orijinal basımdaki yazıların yanı sıra, özellikle Türkiye odağında öne çıkan içerikler mevcut. Türkiye’deki internet ekosisteminde cirolarıyla öne çıkan şirketlerin listesi en ilgi çekici konular arasına girdi.

2019 yılında Türkiye’de 94 farklı girişim 102 milyon dolar yatırım aldı

2018 yılında 109 girişim 62 milyon dolar yatırım almıştı. 2019 yılında beklenti ise bu rakamın yakınlarında kalınması ya da altında kalınmasıydı. Ancak yılın son döneminde ard arda gelen yatırım haberleri bu beklentinin oldukça üstüne çıkılmasını sağladı. Getir’in aldığı 38 milyon dolarlık Seri A yatırımı ise bu rakamın yukarı çıkmasında oldukça etkili oldu.

Türk Telekom Pilot programının yeni dönem başvuruları başladı

Girişimcileri desteklemeye devam eden Türk Telekom’un PİLOT programı için başvurular alınmaya başladı. PİLOT’a kabul edilen her ekibe, 150 bin TL doğrudan nakit desteği sağlanacak.

Spotify, The Ringer’ı satın alıyor

Spotify, Amerikan’ın önde gelen podcast üreticisi The Ringer’ı satın alıyor.
Spor, podcast’lerin en popüler konulardan biridir ve bugün Spotify, spor kategorisini genişletmek için büyük bir satın alma ile podcast stratejisini ikiye katlıyor.
Spotify, Bill Simmons tarafından oluşturulan ve yayınlanan popüler podcast ağı The Ringer‘i satın aldığını duyurdu. Spotify bugün kataloğunda 700.000 podcast yayınladı ve daha önceden şirketin son çeyrekte yüzde 200 büyüdüğünü kaydetti.

2019 Yılında Instagram, Youtube’dan daha fazla gelir elde etti

Bloomberg‘ün yayınladığı rapora göre, Instagram‘ın 2019 yılında elde ettiği reklam gelirleri 20 milyar dolar olarak açıklandı. Bu başarının, Facebook’a ait olduğunun da altını çizelim.
Facebook’un gelirsiz bir şekilde satın aldığı Instagram’dan böyle yüksek bir kazanç herkese başarısını kanıtlamış oldu.
Yaklaşık 14 yıl önce Google platformuna katılan Youtube ise 2019 yılında 15 milyar dolar reklam geliri elde ettiğini açıkladı.

Instagram, IGTV içerik üreticilerinin para kazanmasını sağlayacak yollar geliştiriyor

Instagram’ın uzun süreli ve özel içerikler için oluşturduğu IGTV, gerek beklenen etkiyi gösterememesi gerekse içerik üreticilerine herhangi bir ücret sunmaması nedeniyle pek popülerlik gösteremedi. Geçtiğimiz günlerde çeşitli düzenlemelere gideceğinin sinyalini veren şirket, çalışmalarına IGTV‘yi geliştirmekle başlıyor. İçerik üreticilerinin ilgisini çekmek için para kazanma yollarının test edildiği ortaya çıktı.

Hindistan merkezli eğitim şirketi Byju’s, General Atlantic’den 200 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

#40 İTÜ ARI Teknokent Pazarlama Direktörü Arzu Eryılmaz – Caps Lock Podcast

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir