İçgörü

2020 Tüketici Trendleri

0

2020’nin ilk ayını geride bıraktık. Tüm dünya için oldukça kaotik bir Ocak olduğunu söylemek mümkün. Avusturya yangınları, Iran-ABD gerginliği, Taal volkanının patlaması, Corona virüs salgını ve Elazığ depremi hepimizi endişelendiren ve üzen olaylardı. Böylesi öngörülemeyen doğa olayları ve devletler arası krizler hepimizin hayatını doğrudan etkiliyor. 

Bunlar gibi öngörülemeyen ve hayatımızı doğrudan etkileyen olaylar dışında, bir de çeşitli yöntemlerle tahmin edebildiğimiz ve yine hayatımızı yönlendiren çeşitli trendler var. Bir önceki yazımda 21. Yüzyıl’da Hayatımızı Şekillendirecek trendleri aktarmıştım. Bu yazının da konusu 2020 Trendleri. Bu yazıda yer alan trendler, Ford 2020 Trends, Trendwatching ve GlobalWebIndex tarafından hazırlanan trendlerin bir araya getirilmiş, kısaltılmış bir özet niteliği taşımaktadır. Tabii ki kendi yorumlarımızı da ekledik! İlgililer için de raporların en geniş hallerinin linkleri en sonda.

Büyük Beklentiler

Teknolojinin baş döndürücü hızı yaşam dinamiklerini de değiştiriyor. Hayatımıza her gün yeni hizmetler giriyor. Bu hız ve bolluk da insanlarda daha büyük beklentiler yaratıyor. Hemen her yerde kendimiz için özel teklifler, kişiselleştirilmiş hizmetler beklentisi içine girdik. Müşteri ve kullanıcı deneyimi tüm pazarlama sektörünü şekillendiriyor ve artık aldığımız ürünlerin kalitesi kadar o ürünü aldığımız süreç de tüketiciler için önemli. E-ticaret sitelerinin yaptığınız alışveriş hakkında yorum yapmanız için size hediye çekleri dağıtması bunun bir kanıtı değil mi?

Markalara Çağrıda Bulunmak

Tüketicilerin ürün odaklı satın alma davranışı yerine değer ve deneyim odaklı satın alma davranışı geliştirmesi markaları daha fazla sorumluluk üstlenmeye itiyor. Öyle ki bir grup satıcı satın alma gücü(cebindeki parası) ile markalara hissedilebilir ve anlamlı bir tepki verebildiğinin farkında. Ford 2020 Trends raporuna göre, Orta Doğu’daki tüketicilerin %61’i kendi değerlerine uymadığı için bir markayı boykot etmiş.

Buzdağının Görünmeyen Yüzünü Bilmek

Ürün ve hizmetlere ulaşırken ürünlerin kalitesi, alınan hizmet, müşteri deneyimi gibi bariz ve görünür olan unsurlar varken bir de hiç görmediğimiz kısımlar var. İşte bu kısımlar artık tüketicilerin ilgisini çekiyor. Ürünün nasıl üretildiği, ham maddesinin nereden elde edildiği hatta ürünün ilk hammaddeden satışa kadarki süreçte ürüne emek veren çalışanların çalışma şartları ve haklarının verilip verilmemesi tüketicinin odağına girmeye başladı. Ve tüketicilerin markaların doğru olanı bilmeye ihtiyacı var. 2018 yılında Wizsight Araştırma olarak Türkiye’de tüketicilerin bu konudaki eğilimlerini ölçtüğümüz bir araştırma yapmıştık. 

Yeşil Paradoks

Küresel ısınma ve iklim değişikliği dünyanın en büyük problemlerinden biri olmuş durumda. Sadece endüstri değil politika da bu problemlere göre şekilleniyor. Öyle ki ABD’deki Demokrat Parti başkan aday adaylarından Bernie Sanders’ın kampanyasının önemli bir kısmı da iklim değişikliği ve küresel ısınma ile ilgili politikalardan oluşuyor. Buna karşın hala tüketiciler karbon ayak izini azaltma ya da çevre bilincini artırma konusunda gözlemlenebilir adımlar atabilmiş değil.  Plastik kullanımını azaltmak için yürürlüğe giren paralı poşet uygulamasının toplumun hemen her kesimi tarafından dirençle karşılandığı da açık. Küresel ısınma ve iklim değişikliği için birileri bir şeyler yapsın istiyoruz ama kendimiz hiçbir konforumuzdan fedakarlık göstermeye hazır değiliz. Yoksa hazır mıyız?

Başkalaşan Tasarım

Büyük beklentiler trendi ile uyumlu olarak, tüketicilerin hizmet olarak sadece ürün değil kendileri ile ilişkilendirilmiş kendileri için özel ürünlere erişmenin mümkün olabileceği düşünülüyor. Sanal gerçeklik, gelişmiş yüz tanıma, yapay zeka teknolojisindeki ilerlemeler düşünüldüğünde -2020’de olmasa bile- neden markete dondurma almaya gitmeye karar verdiğimde benim için özel hazırlanmış günlük şeker ihtiyacım kadar şeker barındıran dondurmam hazırlanıyor ve tam almak için orada olduğumda hizmetimde olmasın ki?
Meraklıları için benzer şekilde işleyişe sahip Shiseido’nun ürettiği Optune marka cilt kremi.

Sivil Medya

Hayatımızın ve sosyalliğimizin çok önemli bir bölümünü sosyal medya oluşturuyor. Artık çoğunlukla sosyal medya üzerinden tanıdığımız veya tanımadığımız insanlarla sosyalleşiyor, konuşuyor, şakalaşıyor hatta kavga edebiliyoruz. İnternetin getirdiği anonim kalabilme ya da empatiden kolayca sıyrılma sayesinde sosyal medyada linç kültürü çok yükseldi ve toksik bir kültür oluşmuş durumda. 2020 yılında tüketiciler artık bu sosyal medya uygulamalar ve çevreler yerine daha küçük, saygın anlamlı bağlantılar ve etkileşimler kuracaklar.

Doktor Mavi Tık Oldu Mu?

Dijital teknolojilerin gelişmesi sağlık alanında da büyük değişimlere sahne olacak. Türkiye’de e-Nabız sistemi ile randevu oluşturmak, eski randevu dökümlerine ulaşmak ve detaylı raporlarına bakmak oldukça kolay. Fakat artık bir adım ilerisine geçip online muayeneler, appler aracılığı ile reçeteler elde etmek, randevu ve muayene öncesi doldurulması gereken evrakları önceden doldurmak gibi yenilikler hayatımıza girecek. 

Geçmiş Gelecek Oldu

İnternet bize sınırsız seçenek sunuyor. Bu seçeneklerin içinde de geçmişte çıkmış diziler, müzikler, filmlerde var. Friends, Seinfield gibi dizilerin hakları hala rekor fiyatlarla el değiştiriyor. Efsanevi gerilim yazarı Stephen King’in kitaplarından çeşitli dizi ve film yapımları çıkıyor. Hatta şimiden popüler kültürün önemli bir parçası haline gelen Stranger Things de 80’lerden beslenen bir gerilim yapımı. Bu akıma paralel olarak, moda da vintage ve bol kesim tarzlar hayatımıza tekrar girdi. Bu akımı reklamlarda ve marka iletişimlerinde göreceğiz.

Yeni Medya ve Alt Kültür Olarak Oyunlar

Dünyada oyun sektörünün sürekli büyüdüğü artık en yaygın bilgilerden biri. Bu büyüme tabii ki toplumdaki etkilerini de beraberinde getirdi. Sadece zaman geçirmek ya da eğlenmek için başvurulan oyunlar artık bundan çok daha ötesi. Oyuncular oyun oynadıkları zamanlar dışında da oyun oynayan yayıncıları izleyerek ve yayıncıların chatlerinden yazışarak sosyalleşiyor. Bu kültürel ve toplumsal dönüşüm 2020 yılında da etkilerini arttırarak hissettirecek.

Meraklıları için daha detayları da bulabileceğiniz raporların bağlantılarını da aşağıya bırakıyorum. 

Ford 2020 Trends Raporu
Trendwatching Raporu

Top Global Consumer Trends

10 – 16 Şubat Etkinlik Takvimi

Önceki İçerik

Uber, Hindistan’daki faaliyetlerinde en popüler şirketler arasında bulunuyor

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir