Haftalık Gündem

20 Nisan 2020 haftası girişim ve teknoloji gündemi

0

Haftalık gündemi izleyebilir ya da dinleyebilirsiniz.

Yerli girişim Peoplise, hisselerinin yüzde 86,70’ini Logo Yazılım’a sattı

Ocak 2013’te ODTÜ Teknokent kapsamında faaliyetlerine başlayarak işe alım süreçlerini yenilikçi teknolojileri ile dijital hale getiren ve kurumlara hizmet sağlayan Peoplise, Logo Yazılım tarafından satın alındı. Girişimin yüzde 86,70‘ini satın alan Logo Yazılım, bu hamleyle birlikte müşterilerine sunduğu dijital çözümleri arttırmayı hedefliyor.

Dijital patoloji teknolojileri üreten Virasoft, 1.9 milyon dolar yatırım aldı

Virasoft team posing for a team photo.

Kanserde tanı süresini kısaltan teknolojiler üretmeyi başaran yerli girişim Virasoft, Seri A yatırım turunda 1.9 milyon dolar yatırım aldı. Aynı zamanda patoloji ve telepatoloji alanlarında yapay zeka destekli teknolojiler üreten girişimin Seri A turu, Türk Telekom kurumsal girişim sermayesi olan TT Ventures’ın önderliğinde tamamlandı.

Koç Holding ve İnventram, Vispera’ya ortak oldu

Koç Holding, Koç Topluluğu ve Mitsui&Co. ortaklığı olan yüksek teknoloji yatırım şirketi İnventram, görüntü işleme girişimi Vispera‘ya ortak oldu. Görüntü işleme, görüntü tanıma, istatiksel öğrenme ve veri madenciliği teknolojileri üzerinde çalışan girişime yapılan yatırımın miktarı veya girişimin değerlemesi hakkında herhangi bir bilgi henüz paylaşılmadı.

Facebook, Twitch ve Youtube’a rakip yeni oyun yayıncılığı uygulaması üzerinde çalışıyor

Her ay 2.5 milyar insanın Facebook kullanmasına rağmen Gaming kategorisinde Twitch ve Youtube’un bir hayli gerisinde olan Facebook, 2018 yılında gösterdiği büyümeyi tekrarlamak istiyor. Bu anlamda oyun yayıncılığı alanına odaklanan yeni bir mobil uygulama geliştiren şirket, yaratacağı platformun toplulukları bir araya getirmeyi hedefliyor. Yeni uygulama, 20 Nisan günü Android cihazlara resmi kullanıma açıldı.

Facebook, Hintli Reliance Jio’ya 5.7 milyar dolar yatırım yaptı

Hindistan merkezli Reliance Industries‘ın çok uluslu yan kuruluşu Reliance Jio’ya 5.7 milyar dolar yatırım yapan Facebook, şirket hisselerinin %10’unu satın aldı. Dijital kullanım odaklı çeşitli alanlarda Hindistan’da lider konumda olan Reliance Jio, temel hizmet olarak telekom servisi veriyor. 370 milyon telekom abonesi bulunan Hintli şirket, bunun yanı sıra e-ticaret alanında da Reliance Retail ile birlikte çalışıyor.

Spotify, podcast odaklı yeni playlistler oluşturuyor

Spotify, Salı günü yayınladıkları açıklamada podcastlerin daha da geniş kitlelere ulaşmasını istediklerini belirterek podcast playlistleri oluşturulacağını açıkladı. Başlangıç aşamasıyla birlikte 6 ülkede aktif hale gelecek olan yeni özellik; Amerika, Almanya, İsveç, İngiltere, Meksika ve Brezilya’yı kapsayacak. Her ülke, “Best Podcasts of the Week, Brain Snacks, ve Crime Scene” adlı lokalize edilmiş 3 farklı listeye sahip olacak. Spotify, listeleri oluşturmak için her ülkeden yeni küratörlerin işe alındığını belirtti.

Yemeksepeti’nden restoranlara destek!

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, Twitter üzerinden restoranlar için müjdeli bir haber verdi. İş ortakları olan restoranlara 20 milyon TL ödeme gerçekleştirdiklerini duyuran Aydın, ödeme dönemlerini de sıklaştıracaklarını belirtti. Asıl kullanıcıların da içinde oldukları kısım Tweet içinde yer alan “Yakında sizlerin de onlara bu dönemde destek olabileceğiniz bir modeli açıyoruz.” cümlesi oldu.

Zomato Gold Yardım Eli kapmanyası başlıyor

COVID-19 salgını sebebiyle yaşanan zorlu döneme dikkat çekmek isteyen Zomato, yeni yardım kampanyası ile restoran çalışanlarına ve ailelerine yardımcı olacak. Kampanyayı resmi olarak duyuran şirket, “Koronavirüsün neden olduğu kısıtlamalardan ötürü maddi sıkıntı çeken veya işten çıkarılmak zorunda kalan binlerce restoran çalışanı bulunmakta. Bu nedenle Zomato Gold Yardım Eli kampanyasını, restoran çalışanlarını ve ailelerini desteklemek için başlatıyoruz” dedi.

Telegram aylık 400 milyon aktif kullanıcıya ulaştı

Önceki İçerik

Çevrimiçi ecza marketi BuyMed, 2.5 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir