Haftalık Gündem

2 Mart 2020 haftası girişim ve teknoloji gündemi

0

Haftalık gündemi izleyebilir ya da dinleyebilirsiniz.

QNBEYOND’un ikinci dönemine seçilen 11 girişim

QNBEYOND Hızlandırma Programı ikinci dönem girişimleri;

 • Akıllı Param: Yapay zekaya sahip robo danışman Akıllı Param, daha fazla birikim yapmanıza ve daha iyi getiriler elde etmenize yardımcı oluyor.
 • ikas: ikas, perakendecilerin fiziksel mağazalarını ve online satışlarını tek bir uygulamadan yönetmelerini sağlıyor.
 • Kamion: Şirketlerin kara taşımacılığı süreçlerini hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde yönetmesini sağlayan lojistik platformu.
 • Lagom: Dağıtık veri kaynaklarında farklı yapılarda yer alan veri üzerinde siber güvenlik ve bilgi yönetimi sağlayan yapay zekâ platformu.
 • Midas: Komisyonsuz hisse senedi alım-satım uygulaması.
 • MindBehind: Farklı platformlar ve yapay zekâ altyapıları ile entegre şekilde çalışan chatbot oluşturma yazılımı.
 • Navlungo: İhracat ve ithalat firmaları için lojistik tekliflerini toplama ve yönetme platformu.
 • Piple: Perakende saha personellerinin yapay zekâ desteği ile vardiya, işe giriş-çıkış ve izin gibi alanlarda yönetilmesini sağlayan iş gücü yönetim aracı.
 • Varco: Çoklu para birimi tutabilen mobil cüzdan Varco, kullanıcılarına döviz değişimi, masrafsız yurt içi ve yurtdışı para transferi ve hiçbir gizli ücret olmadan harcama yapmalarına imkân sağlıyor.
 • Workiom: KOBİ’ler için bulut tabanlı, kullanımı kolay ve kişiselleştirilebilir bir veri yönetimi platformu sunan Workiom, SaaS iş modeline sahip.
 • YapıRadar: İnşaat projeleri ve bu projelere ait satın alma taleplerinin bulunduğu bir dijital platform.

Alphabet liderliğindeki Waymo, 2.25 milyar dolar yatırım aldı

7 yıl süren araştırmaların ardından 2016 yılında Google tarafından kurulan otonom ve yapay zeka araç şirketi Waymo, ilk dış yatırımını aldı. Alphabet tarafından yapılan açıklamada şirketin, Silver Lake, Canada Pension Plan Investment Board ve Mubadala Investment Company gibi yatırımcıların öncülüğünde 2.25 milyar dolar topladığı belirtildi.

Arka plan gürültüsünü silmeyi vaat eden AudioTelligence girişimi, 8.5 milyon dolar yatırım aldı

audiotelligence girişim

Birleşik Krallık merkezli AudioTelligence girişimi, gerçekleştirdiği ilk yatırım turunda 8.5 milyon dolar toplamayı başardı.
Akıllı cihazlar üzerinden gerçekleştirilen sesli iletişimin en önemli sorunlarından biri hiç şüphesiz ses kalitesi. Verimsiz mikrofonlar / alıcılar, ses düzeyi dengesizliği ve arka plan gürültüsü gibi pek çok sorun iletişimin konforunu düşürüyor. Buna bir açıdan çözüm sağlamayı vaat eden AudioTelligence girişimi ise veri odaklı teknolojisi ile arka plan gürültüsünü yok ediyor.

Yapay ses teknolojileri geliştiren Sonantic, oyunlarda daha gerçekçi ses efektleri geliştirmek için 2.3 milyon euro yatırım aldı

2018 yılında Zeena Qureshi ve John Flynn tarafından kurulan, İngiltere merkezli Sonantic, oyun ve eğlence endüstrisine yönelik “insan kalitesinde” yapay ses teknolojileri geliştirmek için 2.3 milyon euro yatırım aldı. EQT Ventures liderliğinde düzenlenen yatırım turuna Horizons Ventures’dan Bart Swanson, Entrepreneur First (EF), AME Cloud Ventures ve Twitch‘in kurucu ortağı Kevin Lin katıldı.

Ocak ayında Uber Eats’in Hindistan ayağını satın alan Zomato, anlaşma ile ilgili detayları açıkladı

Ocak ayında Uber, Uber Eats’in Hindistan’daki gıda dağıtım startupını zarar eden %9.99’luk hissesinden dolayı Zomato’ya sattığını açıklamıştı. Bazı Hint haber ağlarının anlaşmanın 350 milyon dolar değerinde olduğunu iddia etmesine rağmen iki şirket de anlaşmanın finansal şartlarını açıklamamıştı.

Twitter, Fleets ismini verdiği hikayeler özelliğini test ediyor

Pek çok sosyal medya platformunun oldukça sevilen ve 24 saatin ardından kaybolan hikayeler özelliği için, Twitter da Fleets ismiyle bir deneme yapacak.
İlk olarak Snapchat ile popüler hale gelen hikayeler özelliği, kullanıcıların paylaştıkları fotoğrafın 24 saat boyunca görüntülenmesi mantığına dayanıyor. 24 saatin ardından bu fotoğraf, tekrar paylaşılmadığı veya kaydedilmediği sürece kullanıcının profilinde görünmüyor. Bu özellik için Twitter da, Fleets ismiyle kendi versiyonunu oluşturuyor.

Mark Cuban, arka planda oluşan gürültüleri ortadan kaldırmaya yarayan ChatableApps’i yatırımda bulundu

Önceki İçerik

Oyun geliştiricisi Horizon, 5 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir