Haftalık Gündem

16 Mart 2020 haftası girişim ve teknoloji gündemi

0

Haftalık gündemi izleyebilir ya da dinleyebilirsiniz.

Apsiyon, 5 milyon dolar yatırım aldı

Apartman ve site yönetimi yazılımı sunan şirket Apsiyon, 5 milyon dolar yatırım aldı.
Şirket, yeni yatırım turunda mevcut yatırımcılarından EarlyBird Digital East Fund ile birlikte Jak Baruh’u da hissedarlarının arasına ekledi.
Bu yeni yatırım ile birlikte Apsiyon’un aldığı toplam yatırım 10 milyon dolara ulaşmış oldu. Her ay ortalama 500 yeni siteyi bünyesine katmaya devam eden şirket, hizmetlerine birçok yenilerinin de ekleneceğini belirtti.

Türk girişimciler tarafından kurulan Firefly, 660 bin dolar yatırım aldı

2017 yılında San Francisco’da kurulan Firefly, özellikle taksi, Lyft ve Uber sürücülerinin araçları için küçük ekranlar üretiyor. Girişim, San Francisco, Miami, New York, Los Angeles, Chicago ve Dallas’ta bulunan araçların üzerine konumlandırılacak ekranlar üretip, çeşitli reklamların insanlarla buluşmasını ve sürücülerin ek gelir elde etmesini sağlıyor. Bölgesel ve büyük markalardan reklamlar yayınlayan ekranlar bu sayede marka bilinirliğini geniş alanlara yayabiliyor. Firefly, sunduğu hizmeti daha da geliştirebilmek için Galata Business Angels‘tan 660 bin dolar yatırım aldı.

Carbon Health, 167 dolara COVID-19 testleri sağlıyor

San Francisco merkezli sağlık girişimi Carbon Health, ev içinde coronavirus testi yapılmasını sağlayan yeni sağlık kitinin dağıtımına başlandığını açıkladı.
2015 yılında Eren Bali tarafından kurulangirişim, an itibari ile testleri sadece California bölgesi içinde dağıtıyor. İlerleyen haftalarda daha fazla bölgede dağıtımı planlanan kitler, hastalara 167 dolara mal oluyor

İstanbul’da elektrikli scooter kiralayan girişimler arasına Dost adında yeni bir girişim dahil oldu

Hem trafik derdini ortadan kaldıran hem de çevreye duyarlı olan elektrikli scooter’lar hayatımızda yer edinmeyi başardı. Ülke genelinde artan elektrikli scooter girişimleri, sistemin insanlar tarafından tercih edildiğini ve kullanışlı olduğunu bizlere gösteriyor. Elektrikli scooter girişimleri arasına bu ay Dost adında yeni bir girişim daha katıldı.
Ekim 2019‘da Görkem Sarıca ve Tufan Vatandost tarafından kurulan Dost adlı elektronik scooter kiralama girişimi, Mart ayı itibariyle sokaklardaki yerini aldı. 16 kişilik bir ekiple çalışmalar gerçekleştiren Dost, şimdilik sadece İstanbul Şişli’de kullanıcılara sunuluyor.

Türk girişimi ADASTEC’in geliştirdiği sürücüsüz araç İstanbul trafiğine çıktı

ADASTEC car in front of the famous Valens Aqueduct.

Türk girişimciler tarafından San Francisco’da kurulan ADASTEC, sürücüsüz araç prototipini İstanbul’da test etmeye başladı.
Sürücüsüz araç teknolojileri çeşitli tartışmalara konu olsa da bu alanda hızlı gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Pek çok farklı prototip ve teknoloji bulunmasına rağmen, günümüzde henüz tam otonom bir araç trafiğe çıkabilmiş değil. Bu alanda çalışmalar yürüten Türk girişimi ADASTEC de kendi otonom aracını İstanbul trafiğine çıkardı.

Insight Partners, güvenlik firması Checkmarx’ı 1.15 milyar dolara satıyor

Checkmarx logo appears at the center of the image.

Insight Partners bünyesinde bulunan güvenlik firması Checkmarx, 1.15 milyar dolar gibi bir rakam karşılığında Hellman & Friedman şirketine devredildi.
İlk olarak 2006 yılında kurulan İsrail merkezli Checkmarx, yazılım güvenliği dendiğinde akla gelen ilk şirketler arasında yer alıyor. Şirket 2015 yılında özel sermaye firması Insight Partners tarafından, 84 milyon dolar yatırım karşılığında satın alınmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise bir diğer özel sermaye şirketi Hellman & Friedman, yüklü bir miktar karşılığı Checkmarx’ı bünyesine kattı.

Fransa merkezli Ausha, podcast platformunu güçlendirmek için 1,2 milyon Euro yatırım aldı

Fransa merkezli girişim Ausha, Fransa’da podcast marketinde kendisini ön planda tutmuş ilk platformlardan biri. Ausha ilk defa yatırım aldığını ve yatırımın 1,2 milyon Euro olduğunu açıkladı.
2018’de oluşturulan platform, 2020’nin sonuna kadar bu rakamı iki katına çıkarmayı planlayıyor ve 2600’den fazla podcast’e ev sahipliği yapıyor. Libération gibi günlük gazeteler ve BNP Paribas ve Décathlon gibi şirketlerle çalışmaları bulunmakta.

EntreCom yeni kampanyasının fitilini ateşledi

Girişimcilik ekosisteminin kalitesini artırıp, sürdürülebilir olmasını sağlama ve bu sayede ülke ekonomisine destek olma misyonuyla çalışmalarını sürdüren EntreCom, koronavirüs dolayısıyla olumsuz etkilenen ekonomi ve çalışma motivasyonunu göz önünde bulundurarak, insanların arasında paylaşma odaklı bir sinerji yaratmak ve zor günlerde bir nebze de olsa mutlu olmalarını sağlamak amacıyla yeni bir kampanya başlattı.

Coronavirus günlerinde sosyal yaşam, internet ve ekonomi

Hiç şüphe yok ki gündemimizin en önemli konusu şu an coronavirus pandemisi. Öyle ki benim bu yazıyı sizlere hazırladığım 21 Mart 2020 tarihinde tüm dünyadaki toplam onaylanmış vaka sayısı 275.434 ve maalesef ölüm sayısı da 11.399. Üstelik tespit edilemeyen, ayakta iyileşen vakarın da olduğu biliniyor. Hepimizi korku ve endişe içinde evlerde kalmaya ikna eden bu salgının elbette ki çok önemli sosyal etkisi oluyor. Bu etki de internet üzerinden doğrudan gözlemlenebiliyor. Sizlere kısaca bu etkilerden bahsedeceğim.

Coronavirus günlerinde sosyal yaşam, internet ve ekonomi

Önceki İçerik

Dublin merkezli My Money Jar, 700 bin euro yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir